środa, 3 maja 2023

Z motyką na słońce, czyli podsumowanie XXV PITS

 

"Zabierać się za coś, czego nie jest się w stanie zrobić". W grudniu ubiegłego roku sędziowałem trzy bardzo duże turnieje szachowe dla SZS. W tych turniejach grali totalni amatorzy i doświadczeni zawodowcy, czyli pełne spektrum. Było pewne grono, któremu "podpadłem", bo rankingów nie powpisywałem. Ja dalej czuję się niewinny, bo zrobiłem, moim zdaniem wszystko co mogłem. Turniej PITS ma swoją historię, a XXV edycja zobowiązywała. Prace przy organizacji tego turnieju trwały ... rok. To co ktoś przeczyta, czytając ten blog, jest tylko ułamkiem, tego co się działo. Naprawdę nie było łatwo. Nie chciałem tego pisać wcześniej i teraz też mógłbym przemilczeć, jednak warto to wspomnieć ... prezes WZSZach publicznie pisał o mnie, że jestem "szaleńcem", 
a turniej w Wapnie mógłby wejść do cyklu Grand Prix Wielkopolski w Szachach Szybkich, pod warunkiem, że ja bym nie sędziował. Trudno zatem powiedzieć, że związek szachowy pomagał w organizacji. Media też ... nie pomagały, a zachęcałem. Później doszła afera ze zgłoszeniem IM Dawida Czerwa, którego on nie zrobił, tylko ktoś się podszył. Natomiast na forum publicznym zostałem nazwany "krętaczem" i "kłamcą". Chlubnym wyjątkiem było "Szachowe Co Nieco". Pewnie musiałby się wydarzyć jakiś skandal lub tragedia, to by się zainteresowały. Jak nie napiszą o wynikach i samej imprezie, to też się nie zdziwię. Sami szachiści (jako całe środowisko) też się zbytnio nie angażowało, tylko czekało do ostatniej chwili. Polityki nie chciałem mieszać do szachów, bo politycy tylko by wykorzystali co najwyżej. Cztery dni wcześniej byłem na turnieju w Żninie i trochę widziałem, a dobrze się patrzy z boku. Najbardziej zapamiętałem jak główna organizatorka zapytała na koniec - czy się podobało? (może nie dosłownie, ale z takim sensem, oczekując potwierdzenia od uczestników) Cóż mieli powiedzieć? Że nagrody były "cienkie"? Że ciasno było? Socjotechnika na najwyższym poziomie. 
_
OK, żale wylane, zatem do dzieła!
_
W XXV edycji PITS zagrało 118 zawodników (razem w A i B) Przyjechali z wielu zakątków Polski, a często trzeba było im pomóc, żeby przyjechali. Czy jest, gdzieś w Polsce turniej, który pomaga organizacyjnie w dotarciu zawodników do sali gry? Jeśli tak, to szacunek :) 

Nie przedłużając.

Turniej A

Kategoria open:

  1. miejsce - GM Petro Golubka (Ukraina)
  2. miejsce - K+ Karol Kacprzak (UKS "Rodło" Opole)
  3. miejsce - IM Łukasz Licznerski  (LKS "Parnas" Stara Wieś)
Kategoria kobiet:

  1. miejsce - WCM Anna Andrzejewska  (KS KORONA Zakrzewo)
  2. miejsce - Sivickis Kornelia (AZS UMK Toruń)
  3. miejsce - Zuzanna Szeląg (LKS "Chrobry" Gniezno)
Kategoria juniorów do lat 15:

  1. miejsce - Kuba Chmiel  (UKS "Gedanensis" Gdańsk)
  2. miejsce - Karol Stanisławski (LKS "Chrobry" Gniezno)
  3. miejsce - Michał Górecki (LKS "Chrobry" Gniezno)
Kategoria zawodników z Gminy Wapno:

  1. miejsce - Kamil Łochowicz
  2. miejsce - Wiktor Urban
  3. miejsce - -
Szczegółowe wyniki znajdują się na: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/6267424367181824/results/9

Turniej B

Kategoria open:

  1. miejsce - CM Damian Śliwicki  (UKS "OPP" Toruń)
  2. miejsce - Maciej Goździcki (STMGK Strzelce Krajeńskie)
  3. miejsce - Piotr Konieczyński  (ŻTMS "Baszta" Żnin)
Kategoria kobiet:

  1. miejsce - Ewa Zamiar (LKS "Chrobry" Gniezno)
  2. miejsce - Weronika Śliwicka (UKS "OPP" Toruń)
  3. miejsce - Karolina Domeradzka (WKSz 1938 Włocławek)
Kategoria juniorów do lat 15:

  1. miejsce - Jan Skrzypiński ()
  2. miejsce - Jakub Makarewicz  (UKS "SZACHOWA DWÓJKA" Szubin)
  3. miejsce - Weronika Śliwicka (UKS "OPP" Toruń)
Kategoria zawodników z Gminy Wapno:

  1. miejsce - Michał Kaiser
  2. miejsce - Szymon Lihs
  3. miejsce - Bartosz Rakowicz
Szczegółowe wyniki znajdują się na: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/5917756886089728/results/9
____________________________________________________
Sztuczna inteligencja uznaje turnieje, w których zagra ponad 100 uczestników za "znaczące" :)
Turniej jest organizowany z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, które upamiętnia datę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Mimo że Konstytucja 3 maja obowiązywała tylko przez kilka miesięcy, została zapamiętana jako ważny moment w historii Polski i była inspiracją dla ruchów narodowych i demokratycznych w przyszłości. Konstytucja ta wprowadziła wiele idei, które były ważne dla narodu polskiego i miała wpływ na dalsze zmiany, które miały miejsce w Polsce w ciągu XIX i XX wieku.
Chcielibyśmy, aby PITS był inspiracją dla szachistów, tu też wprowadzane są nowe idee (kojarzenia komputerowe, projektory, transmisje internetowe, gadżety, blogi turniejowe, SMS-y informujące o kojarzeniach, sposoby finansowania turniejów, itd. itp.). W tym roku nowością było przeprowadzenie równolegle dwóch turniejów z takim samym funduszem nagród. Bliższy idei powstania PITS, był turniej B, ponieważ jest to wersja naprawdę dla każdego. Jednak wielu aktywnych szachistów chce zdobywać oprócz nagród rankingi. Chcąc dać im taką szansę, trzeba turniej zgłosić do FIDE (Federacja Szachowa), a tam trzeba spełniać pewne wymogi formalne. 
Otwarcie turnieju tradycyjnie trochę było spóźnione, ale tego przez te lata nie udało się ogarnąć. Przywitała gości Pani Dyrektor Anna Wagner. Skład sędziowski w tym jubileuszowym roku został poszerzony, zwłaszcza że były dwa turnieje:
  • Jacek Haja,
  • Mikołaj Włoch,
  • Wiktor Wiśniewski.
Ten ostatni jest synem Jarosława Wiśniewskiego - Prezesa KPSzach. Dzięki takiej zamianie nastąpiła nieoczekiwana zmiana ról. (ojciec grał, syn sędziował) Gdy machina turniejowa się rozkręciła, to widok (dla szachistów) był imponujący, ratownik medyczny obecny na sali porównywał co prawda poziom emocji turnieju, do poziomu przy zbieraniu grzybów wiosną, ale on chyba nie umie grać w szachy. Warto zwrócić uwagę, że w turnieju zagrali  Mistrzowie Polski w Szachach Szybkich z 2022 roku - IM Marcin Sieciechowicz (wielokrotny uczestnik PITS) i WCM Anna Andrzejewska (też już grała w Wapnie). To świadczy bardzo dobrze o poziomie sportowym na PITS. Nie ma teraz czasu na opisywanie emocji, każdy z uczestników miał zresztą swoje przeżycia. Za żywienie i pojenie zawodników i gości odpowiadała p. Joanna Hemmerling, a pomagała jej cała ekipa wolontariuszy z SP Wapno. Wiele komplementów zebrał ... p. Leszek Baczyński, który przygotował pyszny smalec, a w połączeniu z chlebem od firmy Magdziarz oraz ogórkami od p. Macieja Ryski i Barbary Hai powstały pyszne kanapki. Na uroczystości zakończenia i wręczenia nagród pojawił się jeszcze Wicestarosta Powiatu Wągrowieckiego Michał Piechocki. Samych kopert z zawartością finansową było niemal 40. Książek i innych drobiazgów starczyło dla reszty uczestników. W trakcie turnieju pojawiła się również ekipa "Szachowe Co Nieco" i pewnie wkrótce zostanie dodany link do ich zdjęć. Z naszej strony obsługą fotograficzną zajmował się tradycyjnie p. Maciej Ryska.
FOTO 1. (MR)
Film (MR)
FOTO 2. ("Szachowe Co Nieco")
FOTO 3. (MR)
FOTO 4. (JH/BR)
Autorem kamiennych pucharów wykonanych według projektu Jacka Hai, był miejscowy rzemieślnik Jan Malicki. Puchary otrzymali również najmłodszy zawodnik Maksymilian Kaźmierczyk (niespełna 7 lat), najstarszy zawodnik Bronisław Piechocki (76 lat), specjalną nagrodę Fair Play otrzymał Jędrzej Wcisło.
Czas odpocząć.
Jacek Haja
______
5.05.2023
Inne relacje:

_________
13.05.2023.
Zakończyły się Mistrzostwa Polski Juniorów. Kto została MP C12?

Mateusz Różański! Gratulacje! Na zrzucie powyżej szachiści, którzy grali w PITS, możliwe że któregoś pominąłem :) Jednak Mateusz, to osoba szczególna :)

Nie tylko grał w Wapnie ... wspierał PITS nawet, gdy nie mógł zagrać!




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z motyką na słońce, czyli podsumowanie XXV PITS

  "Zabierać się za coś, czego nie jest się w stanie zrobić". W grudniu ubiegłego roku sędziowałem trzy bardzo duże turnieje szacho...